pondělí, 1. týden

A rovnou se vrhneme na hry, u kterých  sluchovou pozornost procvičíme.

Hry jsou zaměřené na sluchovou orientaci a sluchové rozlišování.

První hra se jmenuje

Co dělám?

Jedná se o hru, která nejen zbystřuje sluch, ale napomáhá i orientaci v prostoru.

Připomeňte dětem, že Eda jim slíbil právě hry, kde budou potřebovat hlavně ouška.

Zavažte dětem oči (šátkem, šálou) a v tiché místnosti provádějte drobné ruchy.

Zašustěte sáčkem, poklepte tužkou na stůl, zacinkejte lžičkou o hrníček, zacinkejte klíči, otevřte okno, zavřete dveře apod.

Děti musí říci, co slyšely. Když neuhodnou, udělejte zvuk znovu, pokud ani podruhé neuhodnou – sundejte jim šátek z očí a zvuk jim předveďte ještě jednou.

Druhá hra:

Koho slyšíš?

Jinou verzí této hry je pouštění hlasů zvířat z tabletu nebo PC. Děti má za úkol poznat, o které zvíře jde.

Tuto hru hraji s dětmi v hudební výchově i v páté třídě a děti velmi baví.

Zvuky zvířat najdete například ZDE:

nebo ZDE (pokud některé dítě už umí pár anglických lovíček – domácí zvířata, v tom případě je nutné vždy ztišit tu číst, kde je vysloven anglický název zvířete)

Třetí hra:

Na ozvěnu

Sednete si s  dětmi zády k sobě, nebo tak, aby děti neviděly vaše ústa a musely se tak zaměřit čistě jen na sluch. Vy přečtete, co říká Eda v dnešních pracovních listech  a děti to musí zopakovat. Nejdříve děti opakují slova, ale pak nicneříkající nesmyslné slabiky – to vyžaduje opravdu vyšší koncetraci.

Hru si určitě zahrejte kdykoli, bez Edovy nápovědy. Stačí vymýšlet jakákoli slova nebo slabiky, které musí „ozvěna” bezchybně zopakovat.

Pracovní list – kartičky

Je to pravda?

V tomto pracovním listu najdete 30 obrázků a u každého 4 věty. Některé věty jsou pravdivé, některé jsou nesmyslné. Dětem ukažte obrázek a postupně přečtěte všechny 4 věty. Děti mají odpovídat, zda je věta pravdivá nebo ne.

Určitě nedělejte vše najednou. Stačí opravdu vždy jen 3 – 5 obrázků.
Tuto hru pravidelně zařazuji na kurzech pro předškoláky a dokáže zaujmout i hyperaktivní ďáblíky.

Tak držím palce a příjemnou zábavu.