pondělí, 2. týden

A rovnou se vrhneme na hry, u kterých  sluchovou pozornost procvičíme.

Hry jsou zaměřené na sluchovou orientaci a sluchové rozlišování.

Hry určitě nemusíte hrát všechny tři hned dnes. Záleží jen na vás, jestli si je zahrajete v průběhu týdne, nebo o víkendu. Určitě ale postupně vyzkoušejte všechny tři.

Důležité pro všechny  hry je naprosté ticho ve vaší domácnosti. (Tedy rozumějte – vrnící ledničku, myčku či pračku vypínat ze zásuvky nebudeme, ale televizi nebo rádio vypnout během těchto her doporučuji.)

První hra se jmenuje

Co dělám?

Jedná se o hru, která nejen zbystřuje sluch, ale napomáhá i orientaci v prostoru.

Připomeňte dětem, že Eda jim slíbil právě hry, kde budou potřebovat hlavně ouška.

Zavažte dítěti oči (šátkem, šálou) a v tiché místnosti provádějte drobné ruchy.

Zašustěte sáčkem, poklepte tužkou na stůl, zacinkejte lžičkou o hrníček, zacinkejte klíči, otevřte okno, zavřete dveře apod.

Dítko musí říci, co slyšelo. Když neuhodne, udělejte zvuk znovu, pokud ani podruhé neuhodne – sundejte mu šátek z očí a zvuk mu předveďte ještě jednou.

Druhá hra:

Koho slyšíš?

Jinou verzí této hry je pouštění hlasů zvířat z tabletu nebo PC. Dítko má za úkol poznat, o které zvíře jde.

Tuto hru hraji s dětmi v hudební výchově i v páté třídě a děti velmi baví.

Zvuky zvířat najdete například zde:

nebo zde (pokud vaše dítě už umí pár anglických lovíček – domácí zvířata, v tom případě je nutné vždy ztišit tu číst, kde je vysloven anglický název zvířete)

Třetí hra:

Na ozvěnu

Sednete si s vaším dítkem zády k sobě, nebo tak, aby dítě nevidělo vaše ústa a muselo se tak zaměřit čistě jen na sluch. Vy přečtete, co říká Eda v dnešních pracovních listech  a dítě to musí zopakovat. Nejdříve děti opakují slova, ale pak nicneříkající nesmyslné slabiky – to vyžaduje opravdu vyšší koncetraci.

Hru si určitě zahrejte kdykoli sami, bez Edovy nápovědy. Stačí vymýšlet jakákoli slova nebo slabiky, které musí „ozvěna” bezchybně zopakovat.

Pracovní list – kartičky

Je to pravda?

V tomto pracovním listu najdete 30 obrázků a u každého 4 věty. Některé věty jsou pravdivé, některé jsou nesmyslné. Dítěti ukažte obrázek a postupně přečtěte všechny 4 věty. Dítě má odpovídat, zda je věta pravdivá nebo ne.

Určitě nedělejte vše najednou. Stačí opravdu vždy jen 3 – 5 obrázků.

Příjemnou zábavu.