středa, 1. týden

Tuto středu se zaměříme na rýmovačky, které velice dobře právě sluchové vnímání procvičují.

Cílem dnešního cvičení je tedy najít slova (obrázky), které se rýmují.  Pokud děti pracují s rýmy poprvé, vysvětlete jim, že budete hledat slova, kterou jsou si zvukově podobná. KOLENO = POLENO, PES = LES …u rýmů se udržuje stejný rytmus (stejný počet slabik) a slova končí stejnými hláskami.

V příloze najdete pracovní listy s obrázky.

Na každé stránce jsou vždy dva úkoly seřazené pod sebou. Na levé polovině stránky je vždy jeden obrázek, vpravo jsou obrázky tři.

Nejdříve si spolu s dětmi pojmenujte (přečtěte) všechny obrázky na řádku. Můžete se také dětí ptát, jestli ví, k čemu daná věc slouží.

Poté, co se děti seznámí s názvy obrázků, pojmenují znovu obrázek vlevo a k němu vyberou nejvhodnější obrázek z pravé části stránky tak, aby se obě slova rýmovala.

Například k obrázku husa  vyberou pusa.

Protože některé obrázky můžeme přečíst několika možnými způsoby (např. dům, domek, domeček), je u každé dvojice slov nápověda, jak obrázky správně přečíst, aby se slova rýmovala.

I v tomto cvičení je pouze na vás, zda si pracovní listy vytisknete nebo zda budete pracovat na monitoru PC či tabletu.

Kliknutím na obrázek se vám otevře 5stránkový pracovní list.