úterý, 1. týden

Dnes se zaměříme na sluchové rozlišení rozdílů.

Cílem cvičení je pochopit význam věty a určit, který obrázek patří ke které větě.

V příloze najdete 2 pracovní listy zaměřené na toto cvičení.  Třetí pracovní list je zaměřen na celkové sluchové vnímání.

První pracovní list je rozdělen na 2 části a v každé z nich je vždy v levém sloupečku obrázek a v pravém text. Text vždy patří k danému obrázku.

Práce s tímto pracovním listem se nabízí dvojí:

Pracovat na monitoru PC či tabletu – v tom případě je postup následující: přečtete text v libovolném rámečku a děti musí ukázat o kterém obrázku mluvíte. („dva banány“ – děti ukážou na obrázek dvou banánů; „jeden banán“ – děti ukážou na obrázek s jedním banánem). Doporučuji číst věty v různém pořadí.

Nebo si pracovní list můžete vytisknout, rozstřihnout na jednotlivé obdélníky a položit na plochu.
Položíte prst na text, který čtete: Dva banány – a děti přiloží na ukazovaný text obrázek, který k textu patří – tedy v tomto případě obrázek se dvěma banány.

Druhý pracovní list je na zvukové rozlišení náročnější.

Opět můžete pracovat pouze na monitoru  –   přečtete větu a děti mají za úkol ukázat, o kterém obrázku je právě řeč.

V případě vytisknutí doporučuji tabulku rozstříhat na jednotlivé části, pak čtěte větu za větou a děti seřazují obrázky za sebou (pod sebe) tak, jak čtete věty. Větu po vás děti můžou zopakovat.

V této hře také procvičíme orientaci a pojmy: před, za, na, v.

Třetí pracovní list je zaměřen na sluchové vnímání, kdy děti malují podle pokynů.

List si vytiskněte a nejdříve vše najednou  předškolákům přečtěte. Je to z důvodu, aby věděli, co vše se bude malovat – aby si mohli předem uvědomit, že domek musí být jen tak velký, aby se nad něj vešlo i sluníčko apod.
Poté si znovu řekněte, co vše na obrázku bude – dole domeček, nahoře sluníčko…

Pak jim čtěte postupně větu po větě a  děti mají  podle pokynů namalovat celý obrázek.

Tímto cvičením procvičíte nejen sluchové vnímání, ale také prostorovou orientaci.

Kliknutí na obrázky si otevřte pracovní listy.